Tuky a oleje - rybí, kokosový, palmový, trans ,,, Užívat x neužívát? Udělejte si v tom jednou pro vždy jasno!
Tuky jsou jedním z takových těch „strašáků“ mezi makroživinami, dělí se o tuto svou příčku se sacharidy, podle toho, jaká dieta je zrovna v módě. Ať je zrovna v kurzu cokoliv, faktem zůstává, že všechny makroživiny, včetně tuků, jsou pro naše tělo nezbytné, mají svou funkci a neměly by být na pranýři. Vše jen o správném množství a výběru vhodných variant. Na konci článku se dozvíte jaké tuky volit.
V dnešním článku se podíváme stručně na, co to tuky vlastně jsou, jak je dělíme, proč je potřebujeme, jaká je „ideální“ doporučená denní dávka a s jakými druhy se můžeme na trhu potkat.
Z chemického pohledu jsou tuky definovány jako estery vyšších karboxylových (mastných) kyselin s trojsytným alkoholem (glycerolem). Vezmeme-li to ale celé trochu jednodušeji, pochopitelněji - jsou jednou ze tří hlavních makroživin, tvořící základ našeho jídelníčku a při vyváženém stravování by měli pokrýt energeticky 25-30 % celkového denního příjmu.
Jsou hydrofobní povahy, tzn. že se neváží s vodou. Mají ze všech makroživin nejvyšší energetickou hodnotu, a to 38 kJ na 1 g (bílkoviny a sacharidy mají po 17 g, alkohol cca 29 kJ). Také jsou zdrojem esenciálních mastných kyselin a vitamínů v tucích rozpustných (A, D, E, K).
Dělí se dle původu na živočišné a rostlinné. Živočišné (máslo, sádlo, lůj) obsahují cholesterol a jsou běžnou součástí bílkovin živočišného původu (maso, uzeniny, mléko a mléčné výrobky, vejce, ryby, vnitřnosti, sýry atd.). Proto bychom s konzumací živočišných potravin měli být opatrní. Rostlinné tuky jsou oleje, ořechy a semena, svým složením jsou zdravější variantou tuku, takže by poměr měl být ve stravě 2:1 ve prospěch rostlinných.
Základní stavební složkou tuků jsou tvz. mastné kyseliny, které se dělí dále na nasycené a nenasycené (dle chemické vazby). Ty nenasycené se dále dělí na mononenasycené a polynenasycené (známé jako omega 3 a omega 6). Věda co? Pojďme to ještě maličko upřesnit.
Poměr jednotlivých mastných kyselin je ve sportovní výživě stanoven na 1:1,4:1,6 (nasycené, mononenasycené , polynenasycené) – kdybyste chtěli být naprosto striktní.
Jen stručně – to by bylo na celý článek samostatně. Vyskytuje se pouze jako doprovodná látka živočišných tuků. A potřebujeme ho – je součástí buněčných membrán (takže tuk je součástí prostě téměř každé vaší buňky!) a je nezbytný pro tvorbu některých hormonů. Denní příjem by ale neměl překročit 300 mg (pro představu – např. ve 100 g másla najdete 250 mg a ve stejném množství vepřového mozečku je 2300 mg).
Zdroje cholesterolu: máslo, sádlo, mléko a mléčné výrobky (s rostoucí tučností jednotlivých výrobků roste i obsah cholesterolu), vnitřnosti (paštiky taky), uzeniny, vaječný žloutek a maso.
Patří také do skupiny nenasycených, jen nemají totožnou strukturu. A na ty teda skutečně pozor. Jejich příjem by měl být minimální, ideálně nulový, protože jsou nejvíce rizikové právě pro vznik nemocí srdce a cév. Bývají nahrazeny tukem palmovým, který taky není ideální volbou (též nasycený, stejně jako kokosový; byť jsou oba rostlinného původu).
Najdeme je nejčastěji v průmyslově zpracovaných potravinách: sladké a trvanlivé pečivo, sušenky, polevy cukrovinek, náplně, instantní směsi, zmrzliny, čokolády atp.
Jsou významnou zásobárnou energie, chrání nás i naše orgány tepelně i mechanicky (náraz), jsou důležitou stavební látkou v těle, jsou součástí hormonů. Jídlu dodávají chuť, křehkost a vůni., jsou nezastupitelnou surovinou např. i v kosmetice.
Určitě už jste vyčetli výše, že rostlinné by měly převažovat. Doporučuji např:
Panenský olivový olej
100% řepkový olej
Ořechové oleje a semenné oleje
Kokosový olej
Rybí tuk
Omega 3 a omega 6
Na úplný závěr si dovolím malou rýpavou poznámku, že dle doporučení WHO (světová zdravotnická organizace) je denní příjem celkového tuku stanovený na již zmíněných cca 30 % denně, což průměrně odpovídá 60-90 g, při redukci pak průměrně 45-55 g. Denní konzumace v Česku je na zcela jiných číslech. Statisticky zemře na kardiovaskulární choroby jeden člověk ze dvou – chcete to být vy? Volte rozumně a chutně!
Nutriční terapeutka Sandra Picková, DiS.