Funkční cvičení, které se vám dostane pod kůži. Navíc ho můžete cvičit kdekoliv!
Hledáte cvičení, které Vám zabere minimum času, má vekou efektivitu, je vhodné pro téměř každý věk i kondici, posílí a pomůže vytvarovat Vaše tělo a dá se praktikovat defakto kdekoliv? Pak je právě TRX ideální cvičení pro Vás, a to i za předpokladu, že chcete něco zhubnout, protože se dá využít i jako funkční intervalový trénink! Pojďme se podívat na jeho historii, základní cviky a tipy, jak začít! Nebo se rovnou podívejte, kde se TRX cvičí a přijďte na první hodinu.
Zkratka TRX znamená Total-Body Resistance Exercise, neboli cviky pro zatížení celého těla.
Jsou to dva pevné popruhy nastavitelné délky zakončené madly na ruce či nohy. Cvičení probíhá vždy tak, že jedna část těla je v závěsu a druhá na podložce. Popruhy jsou skladné, lehké, přenosné a proto je s sebou můžete vzít kamkoliv, třeba i na dovolenou nebo na služební cestu. Zavěsit lze do dveří (mají speciální úchytku), na oko či držák ve zdi nebo na stropě, na strom, prolézačku v parku … stačí chtít.
Jeho historie sahá velmi daleko, cvičení v závěsném systému se v jistých formách provádělo již v římských legiích a využívali ho i starověcí čínští akrobaté a gymnasté. Později pomáhal závěsný systém v lanech pro trénink horolezců.
Za vynálezce současné podoby TRX závěsného systému je považován Randy Hetrick, velitel elitních vojenských jednotek SEAL. Hledal způsob, jak udržet vojáky v dobré kondici i během náročných misí, kdy trávili většinu času na lodích nebo v ponorkách a měli omezený prostor i nástroje ke cvičení. Právě tam, za pomoci padákových popruhů spojených s gumovými nástroji na opravu lodí, položili základ TRX popruhům, které známe dnes.
Vlastně…ke všemu . Ale buďme konkrétnější. Již jsem zmínila, dle názvu, že se jedná o cvičení, kde zapojíte celé tělo. Pracujete pouze s vahou vlastního těla, což je ovšem mnohdy podstatně náročnější, než zvedat činky. Naštěstí si můžete náročnost regulovat sami, dle vlastních možností a aktuální kondice. Čím více například stojíte pod závěsem, tím je cvik náročnější, protože nesete více vlastní váhy. Pokud postoupíte krok dva od závěsu, zátěž se sníží. Tento princip umožňuje s narůstající silou i ambicemi jít pořád dál a zlepšovat vlastní výkon.
Cvičení na TRX umožňuje velmi efektivně posílit tzv. CORE, neboli hluboký stabilizační systém těla a pánevní dno, které je základem všeho. Posílit ale můžete díky nekonečnému množství cviků skutečně celé tělo – záda, ruce, nohy, břicho, zadeček i hrudník. Svalové hmota narůstá při správné technice rovnoměrně. Pro zlepšení kondice lze provádět i řadu dynamických cviků a využít tak závěsný systém třeba i pro intervalový trénink.
Samozřejmě by mělo tréninku předcházet nezbytné zahřátí a protažení, abyste dosáhli maximální efektivity a předešli zbytečným zraněním. Vždycky je důležité být stabilně ukotvený a po celou dobu cvičení mít zpevněný a aktivní střed těla!
Dále nemá smysl popisovat, to prostě musíte vidět. Zde odkazuji např. na jedno z mnoha fajn videí na Youtube, kde je konkrétně 25 cviků:
Před prvním cvičením určitě doporučuji navštívit nějaké blízké fitness centrum a zajít buď na nějakou lekci pro začátečníky nebo přímo do posilovny na jednu individuální hodinu s trenérem. Je to investice k nezaplacení!
Na TRX lekci v Brně můžete zajít třeba do My Fit Active Studia Lenky Velínské a Romana Ondráška nebo např. do Ladies Gymu, popř. do Body Revolution – všechna osobně vyzkoušena s velkou spokojeností.
TRX Zlín nabízí například fitko Gym&Joy, Sportcentrum Maty nebo přímo fitness s názvem TRX Zlín.
Bydlíte- li např. v Prostějově, zkuste Infitness nebo TRX Bez Hranic!
A pokud bydlíte kdekoliv jinde, jistě zde na portále Fiton.cz najdete mnoho tipů, kam si zajít kvalitně zacvičit! Zdar a sílu nejen s popruhy!
Autor článku: Sandra Picková, Dis.