Tipy & Triky
Jedna prázdná místnost a tisíc novoročních předsevzetí? Z toho může vzejít buď pokojíček pro miminko, nebo domácí posilovna! Víte, jaké jsou ideální domácí posilovací stroje a náčiní na hubnutí, získání fyzické kondice či nabrání svalové hmoty? Jaké parametry vyhledávat při zařizování domácí posilovny? Dnes vám krok za krokem vybavíme fitko v paneláku i v garáži.
Proč je domácí posilovna to nejlepší, co můžete pro svou kondici udělat? Nemusíte složitě dojíždět do vzdáleného fitness centra, můžete cvičit kdykoliv máte čas a chuť a ušetříte až 12.000 Kč za roční členství ve fitku. Za tuto částku si pořídíte totiž vlastní posilovnu.
Nejprve byste si bezpodmínečně měli uvědomit, k čemu bude domácí posilovna sloužit - prostor byste měli vybavit zejména funkčně a přizpůsobit výběr strojů vlastním cílům a metrům čtverečním.
Ideálním sportem pro hubnutí je jakákoliv vytrvalostní disciplína. Doma si můžete užít běh, jogging či jízdu na kole, tudíž se nabízí běžecký pás - doporučujeme zohlednit šířku pásu, jeho odpružení nebo také snímač tepové frekvence. Milovníci cyklotoulek ocení kvalitní cyklotrenažéry - vybírejte je dle funkcí, které se vám zobrazují (např. aktuální rychlost, vzdálenost apod.), ale také dle kvality brzdného systému či nosnosti.
Oblíbený posilovací stroj na hubnutí je také eliptický trenažér, tedy orbitrack – ideálně s větší délkou kroku (alespoň 40 cm), cvičení se tak stává efektivnější.
Hubnutí, svaly i fyzička spolu nepochybně souvisí. Ve své domácí posilovně však musíte cvičit pravidelně a hlavně vytrvat. Odborníci doporučují vyzkoušet veslovací trenažéry - ideální pro zádové partie, posílení těla a zejména pak pro zvýšení fyzické kondice. U těchto trenažérů sledujte hlavně kvalitu brzdného systému a pojezdu, což velice ovlivňuje životnost stroje.
Nebojte se také doma vyzkoušet intervalový trénink či moderní HIIT (high intensity interval training), k čemuž využijete rozmanité a cenově dostupné posilovací náčiní – švihadla, fitness schod pro step, malé činky, balanční podložky apod. Skvělou novinkou je efektní závěsný systém TRX, který můžete snadno a rychle instalovat také doma.
Pokud však chcete zapracovat také na svalové hmotě, je zapotřebí si domácnost vybavit posilovací lavicí, kterou vybírejte dle vaší váhy a výšky, ale také dle hmotnosti činek, které chcete zvedat či typu (benchpress, polohovatelné, multifunkční). Jestliže nemusíte místem šetřit, doporučujeme posilovací věže, které nabízí nepřeberné množství cviků na posílení celého těla.
Menším sportovním náčiním na posílení těla je klasický stepper, který simuluje chůzi po schodech nebo také úžasná záležitost - slide board podložka, která je maximálně skladná a můžete trénovat bruslení na suchu.
Pokud nemáte v bytě volný pokoj na svou posilovnu, vyberte místnost, kde býváte nejméně a která se dá dobře větrat a pokud milujete své sousedy, zapomeňte v bytě na běžecké pásy či stokilové činky. Do menších prostor můžete koupit alespoň jeden z „tichých“ domácích strojů na hubnutí (rotoped), ideální jsou pak drobné a skladné doplňky typu stepper, malé činky, posilovací tyče, gymnastické míče, posilovací hrazdy do dveří, balanční podložky, které můžete jednoduše kdykoliv schovat.
V domečku či garáži již tolik nemusíte řešit hluk, proto neváhejte investovat do multifunkčních posilovacích strojů, činek na benchpress, trampolín i trenažérů.
Nezapomeňte na protiskluzové podložky pod fitness stroje, které ochrání vaší podlahu před poškozením, ale také na zrcadlo, ve kterém můžete kontrolovat správný postoj při cvičení. A poslední doporučení? Když při posilování a cvičení posloucháte hudbu, máte až o 10 % lepší výkon!