Víte co si kupujete za pečivo? Podívejte se na rozdíl mezi celozrnným, vícezrnným, cereálním a grahamovým pečivem.
Celozrnná mouka se dělá z celého obilného zrna, které se rozdrtí. Obilné zrno obsahuje endosperm, otruby a klíček a právě díky otrubám a klíčku má celozrnná mouka mnohokrát víc vitamínů, minerálů a vlákniny než bílá mouka, které se dělá pouze z endospermu.
Z celozrnné mouky se špatně peče a pekárenské výrobky nedrží dobře tvar, proto ji většina pekařů nerada používá a supermarkety ji z pravidla také vůbec nepoužívají. Trvanlivost celozrnné mouky je pouze cca 3 měsíce.
Klasická bílá mouka je těžší na přípravu, protože se při výrobě musí zrno úplně zbavit klíčku a otrub - a to je právě to nejzdravější. Bílá mouka má 3x trvanlivost než celozrnná a to 9 měsíců, skvěle se zní peče a drží dobře drží tvar. Bohužel i přes nákladnější výrobu a prázdné kalorie, které obsahuje, má bílá mouka dominantní postavení v pekárenství.
Celozrnné pečivo - celozrnné pečivo musí být v obchodně označeno pouze slovem „celozrnné“. Celozrnné pečivo není tmavé, tmavé pečivo se pouze obarvuje. Celozrnné výrobky musí mít alespoň 80% podíl celozrnné mouky.
Vícezrnné pečivo - obsahuje 5% celozrnné směsi nebo semínek. Je to vlastně normální pečivo obohacené například o nějaké semínka.
Normální pečivo – obsahuje pouze bílou mouku bez přidaných semínek či celozrnné směsi.
Cereální pečivo - nemá s celozrnným pečivem nic společného, je to pouze obchodní název, většinou se jedná pouze o vícezrnné pečivo.
Grahamové pečivo – správně by mělo mít samé složení jako celozrnné pečivo, protože celozrnná mouka = grahamová mouka. Bohužel ale česká legislativa toto pečivo přesně nějak nespecifikuje. Takže grahamové pečivo bývá v marketech pouze obyčejné přebarvené normální pečivo z bílé mouky.
Největší mýtus na závěr -> celozrnné pečivo není přirozeně tmavé. Tmavé pečivo je pouze reklamní tah.