Příčiny bolesti trapézu a jejich možné odstranění.
Trapézový (kápový sval) leží ze zádových svalů nejpovrchněji. Má tvar nepravidelného čtyřúhelníku, jednotlivé poloviny svalu mají tvar trojúhelníku. Funkce: sval fixuje lopatku, kraniální snopce zdvihají rameno, kaudální táhnou lopatku dolů, celý sval přitahuje lopatku k páteři (ramena dozadu).
Současná akce sestupných a vzestupných snopců vytáčí lopatku dolním úhlem zevně (kloubní jamkou vzhůru), tím se sval účastní zdvíhání paže nad horizontálu a je tak synergista (sval spolupracující na určitém pohybu s jiným svalem) m. serratus anterior (přední pilovitý sval, plochý sval na boční straně trupu, důležitý pro pohyb lopatky a horních končetin.
Bolest trapézového svalu je velmi nepříjemná, protože se nedá zcela přesně lokalizovat a může se rozšířit na další části zad, proto je potřeba tuto bolest nepodceňovat a snažit se potíže s bolavým trapézovým svalem vyřešit.
Hřejivé náplasti: hřejivá náplast přirozeně ulevuje od bolesti svalů, krku, ramen, zad a beder.
Použijte led: lehněte si na břicho a umístněte ledový obklad na postižené místo po dobu cca 15 minut. Tím se dočasně sníží bolest. Ledování lze opakovat několikrát běhen dne avšak doba jednoho ledování by neměla přesáhnout 15 min.
Léčiva: existují různé masti (gely) s analgetickými účinky, které lze zakoupit v lékárně. Pokud by však do 5 dnů bolesti trapézu neodeznívaly, nebo naopak se ještě zhorší, je potřeba navštívit lékaře, který vás vyšetří a předepíše účinné léky.
Masáže: masáž je další účinné řešení, jak snížit bolest trapézového svalstvu. Taková návštěva profesionálního maséra dokáže ulevit od bolesti trapézového svalu.
Protahovací cvičení: taky jednoduché protahovací cvičení zaměřené na krční páteř dokáže ulevit od bolesti trapézového svalu.
Prevence: pokud chcete předejít bolesti trapézového svalu, je potřeba naučit se správné držení těla nejenom ve stoje, ale i v sedu. Existují spousty rehabilitačních zařízení, kde vás vyškolený pracovník naučí správnému držení těla a to hlavě v sedu, kde je trapézový sval namáhán dlouhým nehybným sezením v jedné poloze.