Díky whole30 porozumíte tomu, co jíte. Knížku bych doporučil všem, co se zajímají o zdravý životní styl.
Když se zamyslíme, co nám vystihuje název knihy, napadne nás toho spousta. Já osobně jsem při prvním setkání s knihou měla rozpačité myšlenky, hlavou mi létalo – „První, co musím ráno udělat je najíst se.“ anebo „A sakra, u jídla se určitě vždy bude muset sedět a dodržovat určitý počet kousání.“ také mi blesklo hlavou „Hmm, kolik kalorií bude potřeba si počítat?“ atd. Ale tady Vás ráda vyvedu z omylu.
Jídlo na prvním místě, potažmo Whole30, není žádná dieta, kde byste museli držet určitý počet snězených kalorií anebo myslet na to, že máte jíst 5x denně a vypít 2 l vody.
Whole30 je program, který Vám ukáže, jak Vaše tělo reaguje na potraviny, ukáže Vám, že i zajeté návyky se dají změnit a umožní Vám jiný pohled na potraviny jako takové.
Mnozí z Vás jistě znáte typy lidí, co jí (nebo naopak nejí) určité druhy potravin. Podle toho můžeme lidi nazývat vegetariány (odmítání sníst cokoliv živočišného původu – hovorově ti, co nejí maso), vegany (odmítání jakéhokoliv druhu živočišné složky ve všech oblastech – jídlo, oblečení atd.), lidé, co jedí raw food (jídlo se skládá pouze ze syrové stravy), lidé, kteří si dělají Smoothie šťávy a kaše z ovoce a zeleniny aj.
Whole30 můžeme přiřadit pod Paleo – strava odpovídající době žijícího člověka v paleolitu, kdy je přísun potravin omezen na bílkoviny, ovoce, zeleninu a tuky. Hlavním cílem je odbourání návyků těla na příjem sacharidů, kterého je omezené množství. Whole30 je přísnější než tzv. Paleo strava, protože ve Whole30 nemůžete žádný přidaný cukr v jakékoliv podobě. Ano, správně, ani med, i když „je zdravý“.
Kniha je rozčleněna do 7. částí.
Možná se ptáte, proč by někdo dobrovolně jedl „jenom“ tyto potraviny, že je to nesmyslné vydržet bez jogurtu nebo másla. Ale já jsem to musela zkusit, měla jsem velké problémy s alergií, kdy nikdo nepřišel na to, z čeho mě svědí nos, pusa, uši a kýchám a smrkám. Musela jsem se prostě otestovat.
Osobně jsem Whole30 absolvovala v září 2014. Od 1. 9. do 30. 9. jsem jedla pouze maso, ryby, vejce, zeleninu, ovoce a zdravé tuky, nic víc, nic míň. Držela jsem to společně s přítelem, Tomášem Matonohou, který do toho šel se mnou, který mě podporoval. Toto určitě beru jako veliké plus, nevím, jestli bych vydržela, kdybych vařila pro něho „klasická“ jídla a uklízela popcorn a CocaColu.
První dny byly skvělé, měla jsem energii, vstávala jsem před budíčkem. Pak se to zlomilo a začala bolest hlavy, neměla jsem žádnou energii ani chuť něco dělat, vše šlo na sílu. Ale tohle se po týdnu přehouplo a pak to šlo už v pořádku. Zažívací potíže jsem neměla, vše šlo dobře. Co bylo nejhorší? Chutě… ano, člověk má prostě pořád na něco chuť, ale důležité je si uvědomit, zda mám hlad nebo jen chuť, stačí vydržet.
Po 30 dnech programu, jsem byla spokojená. Měla jsem o 3 kg méně, bylo mi dobře, pár cm v pase šlo taky dolů (ale toto nebyl můj hlavní cíl, proč jsem začala s Whole). Toto byl takový bonus navíc. A následně začalo to podstatné… testování. Do jídelníčku jsem postupně zařazovala jídla, které jsem dříve jedla a čekala na reakci mého těla. Tedy stále jsem držela Whole, ale přidávala jsem mléčné výrobky, později pečivo, dále luštěniny a zjišťovala, jak se potom cítím a jak mi vlastně je.
A výsledek? Dnes si nekoupím obyčejný rohlík, skoro nejím jogurty a mléčné výrobky jako takové, co mám ráda, je sýr. Těšila jsem se na zařazení rýže, těstovin, ty můžu a ty mi nevadí. Nekouřím a nepiji alkohol, to jsem ostatně ale nedělala ani před Whole, takže v tomto ohledu jsem to měla opět snadnější (kromě občasného koktejlu nebo skleničky vína).
Jsem ráda, že jsem si to zkusila, otestovala se. Nějaké potraviny jsem opět zařadila, ale těším se na své druhé Whole30, které plánuji na duben/květen 2015 jako očistu těla na léto.
Zjistit podstatu vlivů potravin na naše tělo a orgány. Uvědomit si návyky a závislosti a zbavit se jich. Jít do toho a dodržet to na 100 %. No a hlavně… nastavit si to v hlavě! Co řeknete mozku (pozitivního anebo negativního), to prostě začne dělat.
Na závěr… jděte do toho, zvládnete to a výsledek opravdu stojí za to.