6 zvyků, které byste měli mít na paměti.
Problémy s klouby už dávno nejsou záležitostí pouze lidí staršího věku. Právě naopak- na bolavá kolena si stěžujeme v čím dál nižším věku. A pokud aktivně sportujete, celý pohybový aparát dostává zabrat ještě několikrát více.
V dnešním článku si proto představíme několik základních způsobů, jakými lze klouby u aktivních sportovců chránit.
Řádná rozcvička před tréninkem je důležitější, než si většina lidí myslí. Mezi její nejzajímavější benefity patří zvýšení tělesné teploty, pohybového rozsahu, zvýšená tepová frekvence, zlepšení síly i svalové vytrvalosti a snížení rizika zranění.
Abyste před tréninkem dosáhli správného rozehřátí a připravili tělo na maximální výsledky, měli byste klást důraz především na dynamické protažení. Vhodné je zařadit také 5 – 10 minut jízdy na kole/rotopedu.
Kloubní výživa bývá velmi často suplementem schovaným ve stínu záře proteinů, aminokyselin, kreatinu a podobných doplňků. Je přitom daleko důležitější a užívat by se měla preventivně, ne až při nesnesitelných bolestech kloubů. Kloubní výživa je také součástí našeho rozsáhlého seznamu nejlepších vánočních dárků pro sportovce všeho druhu, takže pokud máte sportujícího kamaráda a nevíte, čím ho na Vánoce potěšit, určitě zde najdete potřebnou inspiraci.
Nepřehlédněte velké srovnání cen kloubní výživy ZDE (Dr. Max, Benu, Pilulka, DocSimon atd.). Díky cenovému porovnání můžete ušetřit až několik stovek Kč.
Dalším velice opomíjeným faktorem, který je nezbytný pro pevné a zdravé klouby je vhodná obuv. Tak například při běhu dostávají naše klouby zabrat naprosto extrémně a běžecké boty jsou více než vhodné.
Se správnou obuví totiž můžete nárazy snížit až o 50%, což je obrovský rozdíl. Pokud se aktivně věnujete silovým sportům, měli byste naopak sáhnout po plochých (ideálně powerlifterských) botách. Díky ploché podrážce a protiskluzovému materiálu ochráníte klouby před zbytečným opotřebováním.
V ochraně kloubního aparátu hraje plnohodnotná a pestrá strava velice důležitou roli. Váš jídelníček by měl být bohatý například na ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo, ořechy, ryby, šípky i rýži.
Například takové banány jsou bohatým zdrojem draslíku, jehož nedostatek se projeví právě bolestí kloubů.
Šípky zase zabraňují vzniku zánětů kloubního aparátu a eliminují přístup bílých krvinek do postiženého místa, čímž také minimalizují další poškozování chrupavky. Zkrátka a dobře, pokud chcete mít zdravé klouby, nepodceňujte ani pestrou a vyváženou stravu bohatou na výše zmíněné potraviny.
I pravidelný příjem tekutin je v ochraně kloubů důležitější, než by se mohlo zdát. Koneckonců právě voda zajišťuje transport veškerých látek a živin do orgánů a do kloubů. Denně byste měli vypít minimálně 2 litry tekutin.
Doporučujeme vyhnout se nápojům s vysokým obsahem jednoduchých cukrů, oxidu uhličitého a barviv. Vždy dejte raději přednost obyčejné neperlivé vodě nebo teplému čaji.
Myslím, že není třeba sáhodlouze vysvětlovat, jak je správný trénink důležitý pro zdravé a odolné klouby.
Všechny ty výmysly o tom, že hluboké dřepy a těžké mrtvé tahy škodí kloubům, jsou nesmyslné. Základní cviky se nejmenují základní jen kvůli tomu, že se u nich zapojuje více svalových partií, ale především kvůli tomu, že jsou to pohyby, na které je člověk konstruovaný už od počátku své existence.
Na rozdíl od různých izolovaných cvičení jsou tyto cviky přirozené. Důležitým předpokladem pro zdravé a silné klouby je ale naprosto precizní technika, v opačném případě jsou těžké dřepy a tahy velice riskantní záležitostí.
I když některé z výše zmíněných bodů možná nejsou tak příjemné a stojí čas nebo peníze, jsou velmi důležité. Každý sportovec si prošel obdobím, kdy mu půlhodinová rozcvička před tréninkem připadala naprosto zbytečná, protože byl celý natěšený na samotný trénink.
S přibývajícím časem ale zjistíte, že rozcvička je nezbytná nejen pro zdravé klouby a minimalizaci rizika zranění, ale také pro podání těch nejlepších výkonů. A stejně tak je tomu i u ostatních bodů našeho seznamu.