Kofein vám doslova rozproudí krev. S čím vším káva pomůže?
Káva a kofein všeobecně, jsou stále jednou z těch ošemetných záležitostí, o kterých se ještě jaksi vědci, odborníci ani široká veřejnost ještě nerozhodli, jestli budou v nemilosti nebo na výsluní. Názory se často liší a taky mění v průběhu let...podle toho, co je zrovna na pořadu dne a jestli se hodí tu danou potravinu nebo pochutinu dostat aktuálně do oběhu či nikoliv.
Naštěstí jsou věci, které jsou jisté a vědecky doložitelné, takže se pojďme společně podívat na to, v čem nám lahodná káva skutečně prospěje a to dokonce i v rámci tréninku.
Samozřejmě zde řešíme účinky kofeinu, oné chemické látky (alkaloidu), která má ve své přirozené podobě bílou barvu a tvar malých krystalků.
--- Doplňky stravy proti únavě ---
Kofein stimuluje nervovou soustavu a v těle se chová jako návyková látka, takže je potřeba k němu podle toho přistupovat. Maximální a bezpečná doporučená denní dávka je 300 mg kofeinu.
Pro představu - jeden šálek (30 ml) espressa má cca 75 mg a jeden hrnek (200 ml) černého čaje asi 70 mg, kofola (300 ml) kolem 45 mg a jeden RedBull 96 mg.
Za nápoj, který by měl tedy skutečně přínosné účinky kofeinu v jeho nejčistší podobě, tedy rozhodně nepovažujeme různé mléčné nápoje s kávovou příchutí typu latté či domácí rozpustná s mlékem a cukrem.
Ano, pokud si dáte před cvičením 30-60 minut kvalitní šálek kávy bez mléka a cukru, skutečně se vám zvýší tepová frekvence, zrychlí se metabolismus a spálíte až o 15 % kalorií více než bez kofeinu. Může za to mimo jiné i zvýšená produkce adrenalinu.
Kofein vás nabudí a dodá energii natolik, že nebude tak těžké začít s tréninkem. Opět jsou za to zodpovědné hormony, konkrétně serotonin a dopamin, které reagují na přísun kofeinu a hlavně po ránu vám s vaším šálkem pomohou překonat tu primární chuť zalézt zpátky do peřin. Vaše výkonnost stoupne stejně jako schopnost koncentrace na výkon.
Kofein vám doslova rozproudí krev a tím pádem se do svalů dostane více kyslíku. Tím se oddálí bod únavy a vy zvládnete vícero opakování. Platí to i u vytrvalostních sportů, kdy uběhnete delší vzdálenost. Kofein je povolená stimulační látka u sportovců, řekněme něco jako legální droga či dopping.
Tohle tvrzení není ještě tolik známé a využívané, ale je dokázané studií z roku 2013, kdy bylo popsáno, že testovaní jedinci, co užili kofein před výkonem, vykazovali mnohem menší svalovou bolest po výkonu ve srovnání se skupinou, jíž bylo aplikováno placebo. Můžete vyzkoušet sami na sobě a uvidíte :).
Krom všech těchto benefitů pro cvičení je dobré stále myslet i na to, že káva je výtečný nápoj, voňavý a chutný, společenská záležitost. Spojuje se krom výkonu naopak i s chvílemi relaxu a pohody. Kofein je obsažený i v čaji či guaraně nebo čokoládě. Blahodárné účinky např. zeleného čaje jsou také všeobecně známé - obsahuje antioxidanty, které chrání organismus proti rakovině a předčasnému stárnutí, pročišťují ho a snižují riziko srdečních chorob.
Určitě je potřeba dbát na dostatek tekutin, ideálně vody, protože káva je známá i tím, že odvodňuje a zde, jako všude jinde platí pravidlo “všeho s mírou” (Míra je hold všudy přítomen), neboť kofeinem se lze i snadno předávkovat. V tu chvíli končí jeho žádoucí účinky, je vám zle, dostaví se závrať a úzkost, buší vám srdce, což pro některé jedince může být i dost nebezpečné.
Závěrem tedy z mého pohledu - rekreačního sportovce, výživového specialisty, často unavené matky a ženy s vášní pro chvíle pohody a příjemné chutě - kávu a jiné podoby kofeinu rozhodně ano.
Autor: Sandra Picková, nutriční terapeuta a lektorka HEAT